Bérc túra

ÚTVONAL

– Majális-park parkoló (indulás 9:00-kor)

– Bodnár Gábor cserkészpark (a Szinva és a Csanyik patak találkozásánál megemlékezünk az egykori fűrészmalomról, a hámori futballpálya közelsége okán Lillafüred sportéletéről, a mahócai kisvasút múltjával összefüggésben a világháborús vonatkozásokról – előadó Kapusi Krisztián történész)

– Molnár-szikla (a pazar panorámát szemlélve felelevenítjük Hámor bükki környezetének ipartörténetét az üveghutáktól a Fazolákon át a bútorgyárig, az egykori realitást és a mesés legendákat egyaránt – előadó Kapusi Krisztián történész)

– Zsófia kilátó (Lillafüred idegenforgalmi jelentősége és a bükki turizmus kezdetei – előadó Kapusi Krisztián történész)

– Dolka gerinc (piros -)

– Majális park (érkezés 14:00 körül)

Múzeumi vándorbot 2022

A hét részes túrasorozat keretében a Bükk és Miskolc érdekes természeti, történeti és kulturális emlékeit járhatják végig az érdeklődők a múzeum munkatársai és külsős szakemberek vezetésével.

A Múzeumi vándorbot összeköti a mozgást az ismeretterjesztéssel. Olyan túrákra invitáljuk a látogatókat, amelyeken egy-egy megálló keretében, a túraútvonalhoz kapcsolódó érdekes témákról, történetekről hallhatnak a résztvevők.

#3 - Triász túra

ÚTVONAL

-Lillafüred, Boszi ajándékbolt (találkozó 9:00-kor)

-Eszperantó forrás – a víz által épített, zöld mohaszőnyeggel borított mésztufalerakódás kialakulásáról dr. Kereskényi Erika, a Múzeum Ásványtárának munkatársa beszél.

-Savós-völgyi szurdok

-Szepesi-rét – Rejtélyes felszíni formákkal, töbrökkel színesített rét, a Bükk-hegység karsztjelenségekben leggazdagabb helye, melynek kialakulása a triász korra tehető.

Szepesi-Láner-barlangrendszer – Fennsíki víznyelő a töbrök szomszédságában. 1993. decemberében, két barlang összenyitásából jött létre ez a nagyon mély barlangrendszer, amely védelem alatt áll.

-István-lápai barlang – egy töbör mélyén megbújó, mégis különleges barlang kialakulásáról tájékoztat dr. Kereskényi Erika, mely az ország második legmélyebb barlangja.

-Szent István kilátó – A középső triász korban keletkezett metaandezit sziklaszirtről nyomon követhetjük szemünkkel a Szinva-völgyét a Palotaszállótól a Hámori-szoroson át, egészen Miskolcig.

Szent István-lápai kilátó – mesés kilátás a Fennsík peremén elterülő ördögszántásos domboldalról, a szemben lévő lombos-fás erdőre, Fehér-kő függőleges mészkőszikláira, a Felső-Szinva szorosra.

-Vesszős-völgy 

-Lillafüred megújult Pele-lak – Túránkat „Vendégségben Herman Ottónál” zárjuk. A májusban átadott új kiállítás, az utolsó magyar polihisztor és felesége Borosnyay Kamilla mozgalmas mindennapjaiba enged betekintést. Aki a leplet lerántja a peléről dr. Hajdú Ildikó, a kiállítás kurátora (befejezés 16:00-kor).

#2 - Görömbölyi faluséta

ÚTVONAL

– Görömbölyi buszvégállomás (találkozó 9:00-kor)

– Pincekápolna – ki volt Marsalkó Mihály? Miért faragott domborműves kápolnát egy borospincében? A pincesor rejtett kincsét bemutatja Galambvári Péter görögkatolikus parókus.

– Grál kilátó – ahonnan rálátunk a völgyre, a falura és a Bükk lejtőire.

– Görömbölyi nevezetességek – hagyományos építészet, a pincesor története, ruszin emlékek, a görömbölyi csata, Rákóczi Ferenc és a leghűségesebb nemzet. A helytörténeti érdekességeket bemutatja Eperjesi Szabolcs építész és dr. Tóth Arnold néprajzkutató.

– Görögkatolikus templom – mi történt a bükkaljai földrengéskor 1834-ben? Borsod megye legrégibb görögkatolikus közösségének templomairól mesél dr. Kárpáti László művészettörténész.

– Református templom – Isten háza a juhakol helyén. Ki volt az utolsó miskolci juhász? A református közösség és a templom történetéről szól Keresztúri Csaba lelkipásztor, a pásztorkodás örökségét bemutatja dr. Tóth Arnold.

– volt Téglagyár – a téglagyártás 250 éves történetébe kalauzol dr. Tóth Arnold.

– Gyurgyalagos fészkelőhely és Csali horgásztó – ahol a természet visszafoglalta a felhagyott homokbányát.

– Grál pince – egyedülálló faragott pince, élménytúra és borkóstoló Ducsai Attila vezetésével (2.000.- Ft. ¾ óra tárlatvezetés, egy pohár bor)

– Görömbölyi buszvégállomás (érkezés 16:00-kor)

#1 - Földvár túra

ÚTVONAL

Találkozó Miskolctapolca Bencés kolostorrom 9:00-kor

-Bencés kolostorrom – A Barlangfürdő közvetlen közelében fekszenek a 900 éves bencés apátság romjai, ahol 2012-ben Dr. Pusztai Tamás régész vezetésével, sok izgalmas részletet feltártak kollégáink. Az ásatás eredményeiről dr. Hajdú Ildikó előadását hallhatjuk.

-Akropolisz szabadtéri színpad – A Görög-katolikus egyház kezelésében lévő, nyaranta színi előadásoknak helyt adó, most felújított szabadtéri színpad jelentőségéről dr. Tóth Arnold beszél.

-Sziklakápolna – A juhhodályból lett felszentelt templom történetét Dr. Sedon László plébános osztja meg velünk, s a szentély mögött haladó sejtelmes körfolyosón is végigvezet bennünket.

-Dimitrov-hegy dűlő – Honnan ez a különös név? Milyen eredetű lehet? Ki is volt valójában Georgi Dimitrov? Miért neveztek el róla utcát? A válaszokat dr. Tóth Arnoldtól tudhatjuk meg.

-Leányvár – Szép leány várkastélya vagy katonai erődítmény, esetleg szakrális helyszín? Mikor épülhetett és milyen szerepet tölthetett be, a Miskolc határában lévő, gyönyörű várárokkal körbevett Leányvár. A történetét és régészeti eredményeket Kákóczki András mondja el.

-Juhdöglő völgy – Valóban pusztultak el itt juhok? Kinek az állatai voltak és mi okozhatta a halálukat? Honnan-e népi elnevezés? dr. Tóth Arnold néprajzos kollégánk osztja meg velünk.

-Tapolca várhegy – Valóban áll-e Miskolctapolcán vár? Hogyan nézhetett ki? Miért nem maradt fenn? dr. Hajdú Ildikó avat be minket a rejtélybe.

-Miskolctapolca (érkezés 15:00 körül)

Múzeumi vándorbot 2021

A nyolc részes túrasorozat keretében a Bükk érdekes természeti, történeti és kulturális emlékeit járhatják végig az érdeklődők a múzeum munkatársai és külsős szakemberek vezetésével.

A Múzeumi vándorbot összeköti a mozgást az ismeretterjesztéssel. Olyan túrákra invitáljuk a látogatókat, amelyeken egy-egy megálló keretében, a túraútvonalhoz kapcsolódó érdekes témákról, történetekről hallhatnak a résztvevők.

Ezen túrák végpontja minden alkalommal a Herman Ottó Emlékház lesz.

#8 - Téli álom túra

Útvonal

– Lillafüred – Herman Ottó emlékház (találkozó 10:00-kor)

– Erzsébet sétány

– Szikla kálvária – Kápolna

– Lillafüred – Posta épület

– Fogadalmi kereszt – Tókert előtt

– Függőkert – István főherceg látogatásának emlékoszlopa

– Függőkert – Herman Ottó szobor (helyszíni beszélgetés a lillafüredi Herman Ottó szobor alkotójával, Varga Éva szobrászművésszel)

Felső-Hámor templom – (Erdei emberek lelki hajléka, a Szent Flórián fakápolnától a Magyarok Nagyasszonya kőtemplomig. Szent István szobor, Nepomuki Szent János szobor története – előadó Dr. Hajdú Ildikó történész)

– Felső-Hámor temető – Herman Ottó nyughelye – koszorúzás

– Mária sétány

– Vidra szobor (helyszíni beszélgetés a Vidra szobor alkotójával, Varga Éva szobrászművésszel)

– Pávai Vajna Ferenc emlékmű (Lillafüred parkoló) (Miért nem lett Lillafüreden fürdő? Pávai Vajna Ferenc gyógyvíz-kutatásai – Dr. Hajdú Ildikó művészettörténész)

– Patrona Hungariae szoborfülke (A Patrona Hungariae szobrok története Miskolcon)

Jézus relief a természetbe simulva a Mária sétányon (Legendák nyomán)

– Limpiászi feszület (Templom a szabad ég alatt, Tábori oltár Lillafüred rejtett ösvényén)

– Lillafüredi villasor 

– Pele lak (érkezés 15:00 körül)  

#7 - Bocs túra

Útvonal

– Majális park parkoló (indulás 9:00-kor)

– Kecske-lyuk

– Büdös-pest barlang (130 éve tudomány született Miskolcon (1891), avagy az ősemberkutatás története (Kecske-lyuk, Büdös-pest, Szeleta-barlang) múlttal, jelennel és jövőképpel – előadó Dr. Szolyák Péter régész)

– Forrás-völgy

– Felső forrás

– Kőlyuk barlang (A titkok barlangja, mit rejthet a mélység? Medve vagy ősember lakta a barlangot? A feltárás izgalmas pillanatairól beszél a jelenlegi ásatás vezetője Dr. Szolyák Péter régész)

– Udvar-kő barlang (egy víznyelőbarlang, amely a Bükk-hegység leghatalmasabb dolinája – előadó Dr. Szolyák Péter régész)

– Lencsés nyereg (piros +)

– Lencsés forrás (zöld -)

– Hámori-tó

– Felső-hámori templom (Erdei emberek lelki hajléka, a Szent Flórián fakápolnától a Magyarok Nagyasszonya kőtemplomig. Szent István szobor, Nepomuki Szent János szobor története – előadó Dr. Hajdú Ildikó történész)

– Herman Ottó-barlang (A pleisztocén ősember kőeszközkészítő műhelye – előadó Dr. Szolyák Péter régész)

– Pele lak (érkezés 16:00 körül)

#6 - medve túra

Útvonal

– Majális park parkoló (indulás 9:00-kor)

– Király-kút (a bükki középkori királyi vadászatok, avagy egy beszédes helynév eredete – előadó Dr. Szörényi Gábor) 

– Kecske-lyuk (bükki állattartás, erdei legeltetés – előadó Dr. Tóth Arnold)

– Csanyik-gerinc (középkori út nyoma – előadó Dr. Szörényi Gábor) 

– Keskeny-lyuk (szép kilátás)  

– Mátyás király lábnyoma (Mátyás király ÉMo-i és gömöri hadjáratai – előadó Dr. Szörényi Gábor) 

– Lencsés nyereg (piros +)

– Lencsés forrás (zöld -)

– Hámori-tó

– Palotaszálló (az 1930-ban átadott Palotaszálló építéstörténete, filmtörténeti vonatkozásai és a trianoni meghatározottsága – előadó Kapusi Krisztián történész)

– Pele lak (érkezés 16:00 körül) (a hámori villaépítészet, az 1890-es években kiépülő üdülőtelep története – előadó Dr. Bereczki Zoltán)

#5 - ostrom túra

Útvonal

– Diósgyőri vár (indulás 9:00-kor)

– Diósgyőri vár (a diósgyőri vár elődje, a mai vár legkorábbi említése és építésének, használatának története, régészeti kutatások régen és ma, a felújítások régen és ma – előadó Miskolczi Melinda régész) 

– Kohász út (kék +) (A szervezett természetjárás miskolci története: Kárpát egyesület, cserkészek, munkás-természetjárók. A turistaházak építése, a jelzések és turistatérképek története, sportélet a Bükkben (sípályák, egykori síugró sánc, jégkorong és vitorlázás a Hámori-tavon). Kék-túra mozgalom, természetjárás a szocializmusban, DVTK szakosztály – előadó Dr hajdú Ildikó történész) 

– Vaskapu  

– Fehérkőlápai turistaház  

– Fehérkő sziklaszirt  

– Pele lak (érkezés 16:00 körül) 

#4 - sötét erdő túra

Útvonal

– Garadna (indulás 9:00)  

– Sebes víz (a Bükk hegység kialakulása, ásványtana és a kontinensvándorlás – előadó  Fehér Béla minerológus) 

– Sebesvízi üdülő (Sebesvíz Fotóművészeti Alkotótábor története és nagyjai – előadó  Kákóczki András művészettörténész)  

– Kühne Andor út  

– Létrás tető – Létrás tetői – barlang (a Bükk-fennsík felszínformái és vízrajzi vonatkozásai – előadó Dr. Hevesi Attila geográfus)  

– Savós-völgy 

– Pele lak (érkezés 16:00 körül) 

#3 - nyári fuvallat túra

Útvonal

– Majális park (indulás 9:00-kor)

Gulicska-tető (a Bükk védett növényei – előadó Watah Veronika biológus)

– Puskaporos sziklaszirt (a Puskaporosi-szoros barlangrendszerének kialakulása, ősemberek a Puskaporosi-szorosban – előadó Dr. Szolyák Péter régész)

Hámori temető (Herman Ottó, Fazola Henrik és Vásárhelyi István sírja)

– Anna-barlang (mésztufa képződés, a lillafüredi vízesés és az Anna-barlang keletkezésének, fejlődésének története – előadó Dr. Szolyák Péter régész)

– Függőkert (helyszíni beszélgetés a lillafüredi Herman Ottó és József Attila szobrok alkotójával, Varga Éva szobrászművésszel)

Palotaszálló (a bükki tájak a költészetben (Gyulai Páltól Szabó Lőrincen, József Attilán és az írókongresszuson át egészen napjainkig, a kortárs költőkkel bezárólag – előadó Békési Gábor irodalomtörténész)

– Pele lak (érkezés 16:00 körül) 

#2 - üveg túra

Útvonal

– Búza térről 8.30-kor induló bükkszentkereszti busznál találkozó

– Bükkszentkereszti Kis-hollós megállótól 9.30-kor indulás

– Gyógyító kövek (néphit, népi gyógyászat, a gyógynövények szerepe életünkben (Gyuri bácsi, a bükki füvesember) – előadó Dr. Tóth Arnold néprajzkutató)

– Üvegmúzeum (ipari települések a Bükkben a 18. században, a bükki üveghuták – előadó   Veres László történész, nyugalmazott múzeum igazgató)

– Régi mészégető kemence (a bükki szlovák nemzetiségű lakosság és a szlovák asszimiláció – előadó Dr. Tóth Arnold néprajzkutató)

– Száraz Szinva

– Szinva-forrás (a Szinva-forrás keletkezése és a Szinva-völgy hidromorfológiája, Miskolc vízellátása és a Szinva-vízmű – előadó Fekete Zsombor hidrogeológus)

– Y-táró (avagy mi is az a rézindikáció: egy bükki viszonylatban érdekes ásványtársulás titkai, az axinit felfedezése – előadó Fehér Béla minerológus) 

– Pele ház (érkezés 16:00-kor)

#1 - olvasztár túra

Útvonal

– Újmassai Őskohó (indulás 10:00-kor)

– Lillafüredi kisvasút

– Hámori-tó

– Fazola család síremléke a hámori temetőben

– Kohászati múzeum

– Pele ház (érkezés 15:00-kor)

 

Az Olvasztár túra kapcsán megtudhatjuk, hogy a diósgyőri kohászat alapjait Fazola Henrik, egri lakatos- és kovácsmester rakta le városunkban. A Bükkben talált vasérctelepekre 1765-től kezdett vashámorokat telepíteni a Garadna és a Szinva patakok völgyében. Mária Terézia támogatását bírva, valamint a bécsi bányakincstárral, kamarai főtisztviselőkkel és miskolci kereskedőkkel társulva 1770-től fogott bele a felsőhámori vasolvasztó megépítésébe, mellyel a Diósgyőr-Hámori Vasművet alapozta meg…
A diósgyőri kohászat dokumentumai és műtárgyai egészen a helyi kohászat 2009. évi megszűnéséig kimeríthetetlen forrásai egy dicsőséges múlt elbeszélésének, melynek legszebb ipari örökségi emlékei (Fazola-emléktábla, Újmassai őskohó és ipari skanzen, Kohászati Múzeum) egy karnyújtásnyira találhatók a miskolciaktól.
Külön is izgalmas és felidézni való téma a Hámori-tó vaskohászathoz kapcsolódó létrehozása a 19. század elején.

 

Az előadásokat Dr Harcsik Béla a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum Kohászati Múzeumának vezetője tartja